Aktuellt på Åvestadalskolan

Här hittar du aktuell information om aktiviteter med mera.

Se även "Kalender" och "Våra ämnen på Åvestadalskolan" för information om prov, inlämningsuppgifter, skolaktiviteter, m.m. 


Vårterminen 2010

Vecka 21

Vårterminen lider mot sitt slut och inför den slutgiltiga betygssättningen råder febril aktivitet på Åvestadalskolan. Nationella prov, om- och restprov, inlämningsuppgifter, m.m. är något som upptar en stor del av framförallt niornas uppmärksamhet. Håll ut kära nior, mållinjen är mycket nära.

Tårttävling!

Under onsdagen avgjordes en spännande tävling i niornas profil med inriktning hemkunskap. Den mycket viktiga tårttävlingen.

Läs mer och se bilder på tårtorna!

 

Vecka 19

Denna vecka innehåller en hel del aktiviteter trots att den är något avkortad. Solen skiner och parkeringen är fylld med cyklar och mopeder. I aulan bjuds det på elevkabaré. I skogen springer elever med karta i handen. Det står orientering på idrottens schema.

Vecka 18

Eleverna i åk 9 fortsätter med de nationella ämnesproven. Denna vecka gäller det NO-ämnet fysik. (Se även kalendern)

Veckan innan niorna gick ut på sin PRAO, deltog de i en tävling med nutidsorienterade frågor, den så kallade LO-tävlingen. Första pris var i form av pengar, närmare bestämt fyra tusen kronor.

Vi gratulerar klass 9E till förstaplatsen och ett rejält tillskott i klasskassan.

Prissumma 

Vecka 17

PRAO

Denna vecka är våra nior ute på PRAO. Valet av PRAO-plats har denna gång styrts av elevernas fortsatta studier på gymnasienivå. Vår förhoppning är att denna praktik leder till att eleverna får en inblick i hur verksamheten bedrivs på de olika arbetsplatserna. Vi passar på att tacka alla företag och övriga verksamheter för deras engagemang.

Vad är detta? Läs mer...

Scenbygge

 

Vecka 15

Vi hälsar våra elever välkomna tillbaka efter påsklovet. Äntligen börjar vi kunna se tecken på att våren är här. Parkeringen framför skolan börjar sakta men säkert fyllas med mopeder och cyklar. Ett solklart vårtecken här hos oss på Åvestadalskolan. 

Nationella prov i matematik för åk 9

På fredag denna vecka startar nationella proven i matematik. Nästa delmoment kommer på torsdag vecka 16.

Det första delmomentet i nationella provet för NO-ämnena kommer den femte maj.

Se även kalendern.  

Vecka 13

Öppet hus för åk 7 och åk 8

På måndag 29/3 har föräldrar och anhöriga till elever i årskurs 7 och 8 möjligheten att besöka oss på Åvestadalskolan. Eleverna går enligt hemskickat schema. Välkomna! 

Start 18:30, fika 19:00, slut 20:30

Vecka 11

Åk 9. Nu är det dags för nationella prov i engelska. Två delprov på tisdagen denna vecka. På onsdag vecka 12 kommer uppsatsmomentet.

Nationella prov i engelska - länk till skolverket

Grillmaskinen

I onsdags var det premiärgrillning i grillmaskinen. Grillmaskinen är resultatet av elevernas arbete i teknikprofilen. Under ett antal veckor har eleverna under ledning av Alf och Poa, klippt till och bockat plåtar som sedan svetsats samman till en väl fungerande och portabel "grillmaskin". Resultatet blev till full belåtenhet, säger Alf Hemdahl.

Premiärgrillning i vårens härliga väder.

Grillmaskin

Vinteridrottsdag

I fredags hade Åvestadalskolan vinteridrottsdag. Sälenresa och aktiviteter i Åsbo. Backarna badade i solsken vilket bidrog till en fantastiskt härlig avslutning på arbetsveckan för elever och lärare. Fler bilder från idrottsdagen.

Idrottsdag Åsbo

Vecka 10

Elevrådsmöten!

Vinteridrottsdag Sälen/Åsbo 12/3-2010

På fredag denna vecka har vi på Åvestadalskolan vinteridrottsdag. Eleverna erbjuds olika aktiviteter. Eleverna kommer bland annat att resa till Sälen och i Åsbo erbjuds bland annat skid- och pulkaåkning.

Tider för Sälenresan:

Bussar avgår från Åvestadalskolan 06:00, från MIO möbelcentrum 06:15.

Vi beräknas vara tillbaka i Avesta ca 20:00.

Övrig infromation lämnas av klf. måndag morgon.

Tider Åsbo:

Samling på plats 10:00

Dagen avslutas 14:00

Vecka 7

Måndagens öppet hus för elever i årskurs 6 på Åvestadalskolan fick många besökare. Efter information och uppträdanden i aulan kunde elever och föräldrar vandra omkring på vår skola för att få en inblick i vår verksamhet. Vår personal och våra elever visade vad man gör i de olika ämnena, allt från experiment i kemin till ensemblespel i musiksalen. 

Vi ber att få tacka all besökare som kom till oss på Åvestadalskolan. Vi ber även att få tacka alla våra nior som ställde upp och hjälpte till under kvällen. 

 

Öppet hus för årskurs 6!

Måndag 15/2 är alla elever i årskurs 6 välkomna till Åvestadalskolan. Öppet hus denna dag anordnas för att hjälpa sexorna och deras föräldrar att skapa sig en bild av vår skola och vår verksamhet inför det stundande högstadievalet.

Öppet hus startar 18:30 med en kort presentation av rektor Anna Ericson i skolans aula. Därefter rundvandring i skolans lokaler där bland annat man kan besöka ämnesgruppernas montrar och träffa personal.

På grund av mängden snö kan det vara lite besvärligt med parkering utefter vägen vid skolans baksida men längs med Skolgatan, skolgården på baksidan och vid ordinarie parkeringar bör det inte vara några större bekymmer.

(Öppet hus för våra nuvarande elever med anhöriga blir måndagen före påsklovet.)

Vecka 6

Nationellt prov i svenska!

På tisdagen vecka 6 inleds vårterminens nationella prov med delprov A och C i ämnet svenska. Under de kommande månaderna följer sedan nationella prov i matematik, engelska och i ett NO-ämne.

Nationellt prov

Kärleksvecka!

Under vecka 6 har vi på Åvestadalskolan kärleksvecka. En hel del schemabrytande aktiviteter går av stapeln som till exempel kärleksdiktande, tillverkning av drömfångare och måla till musik. Klicka på denna text för att se bilder från kärleksveckan.

Vecka 3

Just nu arbetar årskurs sju med projekt "Lag och rätt". Ett delmoment i SO som syftar till att utveckla elevernas kunskaper om lagar, regler och normer. Eleverna diskuterar etiska frågor och försöker ta ställning till olika moraliska dilemman.

Under vecka 3 har vi haft besök av Polisen i Avesta som berättade lite om hur en brottsutredning och rättegång kan gå till.

Polisbesök

 

Vecka 51

Multiplaktionstävling 2009

Den årliga multiplikationstävlingen som anordnas av matematiklärarna på Åvestadalskolan, resulterade i tydliga framgångar för eleverna individuellt och för klasserna. De bästa resultaten belönas med en stor tårta. Grattis!

Till tävlingsresultaten!

Tårta

Vecka 50

Nåbelstadalspriset 2009

Nåbelstadalspriset

Vecka 50

Författarbesök

I samband med Nåbelstadalspriset fick Åvestadalskolans niondeklassare besök av Greta Sundberg, dramatiker och författare, och Jörgen Bergmark, regissör och manusförfattare. De är fristående dramatiker kopplade till Centrum för dramatik.

 

Vecka 46

Tisdagen 10/11-2009 hade vi brandövning. Mitt under brinnande lektion ljöd brandlarmet och skolan utrymdes. En nöjd Conny Kempe kunde konstatera att elever och lärare lämnade lokalerna så snabbt att det gamla rekordet från föregående brandövning gick upp i rök. Den nya tiden för total utrymning av skolan vid larm lyder: en minut och femtionio sekunder. Det slår vi vid nästa övningstillfälle.


Vaktmästare målar vägg

Under vecka 44 arbetar våra vaktmästare med att ge C200-korridoren en ordentlig ansiktslyftning.

När våra elever kommer tillbaka efter ett välförtjänt höstlov möter de en NO-korridor med ny väv och färg på väggarna.


Vecka 44

Lärarna på Åvestadalskolan får med hjälp av Torbjörn Åkerlund, kommunens IKT-pedagog, bekanta sig med dataprogram som riktar sig till elever i behov av kompensatoriska hjälpmedel.

Word read plus, Stava Rex och Spell Right är namnet på dessa program som finns tillgängliga på skolans samtliga datorer.


Överraskningsfika!

Onsdagen den 21/10 kl. 14:00 kallades samtliga elever ner till skåphallen. Där möttes de av ett uppdukat bord med hembakade muffins och saft.

-Det här gör vi för att uppmuntra våra elever en helt vanlig onsdag och för att visa dem hur mycket vi tycker om dem, säger Lena Larsson på Åvestadalskolan.

Överraskningsfika


Avslutningsveckan vårterminen 2009

Dragkamp 2009
För första gången någonsin var det inte strålande solsken när årets dragkamp gick av stapeln. Trots att regnet hängde i luften och att underlaget var lerigare än vanligt var alla lagen på bra humör och gav publiken en riktig show.

Dragkamp Åvestadalskolan

 


Studieresa till Polen och förintelselägret Auschwitz, våren 2009.

Auschwitz 1


 

 

Författare
Mikael Isacsson
Granskad den 19 februari 2010

Ansvarig nämnd/styrelse