Sa11a fortsätter med läsplatteprojektet. Läsplattorna har underlättat studierna framförallt att det är lättare och snabbare att söka information samt att allt material är på samma ställe.
9 elever åker till Pontivy i Frankrike elevutbyte. Vi besöker skolan och sevärdheter samt lär oss mer om Frankrike!
Sp10 2 elever från programmet kommer att gå utbildning för att bli "Fair trade ambassadör"
4 elever från ek 2 förbereder årets studentbal som sitt projektarbete
Sp09 arbetar för fullt med sina projektarbeten. I vår kommer två av eleverna att hålla en demokrati dag på skolan. Hur får vi fler ungdomar att engagera sig politiskt?
Resa till Madrid Spanien 23-29 oktober 2011
Fem elever från åk2 på Sp kommer att åka till Madrid i Comenius projekt. Temat för mötet är genus. Förrutom arbete med projektet kommer eleverna att besöka Segovia, Pradomuséet och se en Flamenco show. Eleverna bor hos spanska värdfamiljer.
Matprojektet
Temaarbete på det Samhällsvetenskapliga programmet
-ett roligt, utvecklande och lärorikt sätt att arbeta
Gillar du att jobba tillsammans med motiverade studiekamrater? Tycker du det är roligt att kunna få vara kreativ, själv kunna välja och fördjupa dig i frågor som du tycker är spännande? Vill du jobba tillsammans med engagerade lärare som vill ge dig en helhetssyn på studierna. Om du svarar Ja på dessa frågor så kan vårt program vara Ditt val!
Varje termin har vi ett stort ämnesövergripande projekt på vårt program. Under ht 2011 jobbar vi med "Mat och makt" och till vt 2012 planeras temat "Demokrati och hälsa"
Vi jobbar på det sättet att studierna i många ämnen fokuseras kring ett och samma tema. Eleverna får inom temat fördjupa sig i någon frågeställning inom temat och dela in sig i grupper som jobbar med detta under en längre period. Lärarna kommer då främst att fungera som handledare. Vi betonar ett vetenskaplig arbetssätt och elevernas redovisningar sker bl.a. med hjälp av modern informationsteknologi. I anslutning till våra projekt bjuder vi in föreläsare, ser intressanta filmer, har givande diskussioner, genomför temadagar där det ordinarie schemat bryts för grupparbeten med handledning.
Våra projekt inleds med en Kick-off. Under ht 2011 bjöds eleverna på underhållning och en gemensam frukost. Projektet avslutas med en heldag med elevernas redovisningar och därefter en fest.
Syftet med detta sätt att arbeta är att ge eleverna en helhetssyn på kunskaper samt att träna sig att arbeta på ett mer vetenskapligt sätt.
Våra projektämnen färgas av våra profilen på vårt program; socialt entreprenörskap hälsa och internationalisering. Det handlar om människors livsvillkor, demokrati och hållbar utveckling -ämnesområden som fokuseras på det
Några röster från SA elever
- När du inte har bestämt dig för var du vill bli- Det är bredd- Du blir engagerad
Ämnen som läses av alla oavsett inriktningEngelska 5 och 6, Moderna språk (spanska, franska och tyska),Naturkunskap 1bHistoria 1,Matematik 1 och 2 ,Filosofi1, Psykologi 1,Religionskunskap1,Svenska 1,2 och 3,Gymnasiearbete och Indviduellt
För dig som går på SA finns möjligheten att kombinera studierna med en idrottssatsning.
Nationell idrottsutbildning i fotboll - läs mer här
Inriktning SamhällsvetenskapInriktningen vänder sig till dig som är intresserad av och engagerad av
Ämne
Poäng
Åk1
Åk2
Åk3
Inriktning Samhällsvetenskap
450
Geografi 1
100
Historia 2
Religionskunskap 2
50
Samhällskunskap 2
Samhällskunskap 3
Programfördjupning Samhällsvetenskap
300
Internationella relationer
Historia 3
Välj ett alternativ
Humansitisk och samhällsvetenskp specialisering Profil social entreprenör
Etnicitet och kulturmöten
Beteendeinriktningen på Karlfeldtgymnasiet
Tycker du det är spännande med människor?Har du funderat över varför vi beter oss som vi gör? Är du nyfiken på andra kulturer? I så fall kan Beteendeinriktningen var något för dig! Beteendevetenskap är studier om människan. Inritningen passar dig som vill arbeta med människor. Du får träna upp dina förmåga till ökad förståelse för människans beteende i olika grupper, sammanhang och kulturer.
Vi studerar och analyserar människan som individ och hennes samspel med andra individer i olika grupper och sociala sammanhang. Du övar upp dina förmåga analysera, förstå och förklara mänskligt beteende. Du får också träna upp förmågan till kritiskt tänkande och får en handlingsberedskap till att vara med och bidra till en hållbar utveckling av vår värld
Exempel på frågor som du studerar:
Inriktning Beteendevetenskap
Ledarskap och organisation
Kommunikation
Psykologi 2
Sociologi
Programfördjupning Beteendevetenskap
Humanistisk och samhällsvetenskaplig specialisering Profil social entreprenör
Inrikning Media
Inriktningen som heter medier, information och kommunikationhar mer teoretiska inslag än dagens medieprogram. I inriktningen går det att läsa olika aspekter av medieområdet, från kommunikationsteori till medieproduktion. Trots den stora delen teoretiska inslag ingår även en hel del praktiska moment, som till exempel filmproduktion och bildbehandling. Det är viktigt att eleverna får möjlighet att tillämpa sina teoretiska kunskaper om media i praktiken. Inriktningen ger en god grund att stå på för den som vill läsa till exempel medie- och kommunikationsvetenskap på högskolan och kanske siktar på att blir informatör eller liknande i framtiden.(Skolverket)
Inriktning Medier, Information och Kommunikation
350
Journalistik, reklam och information 1
Medieproduktion 1
Medier, samhälle och kommunikation 1
Programfördjupning Medier, Information och Kommunikation
400
Journalistisk reklam och information 2
Medier, samhälle och kommunikation 2
Fotografisk bild 1 alt Film och Tv-produktion1
Fotografisk bild 2, alt Film och Tv-produktion 2
Information om Samhäll och Beteendeinriktningen
Samhällsvetenskapsprogrammet behandlar människans värld. Nutiden och den historia som leder fram hit. Vad händer runt omkring oss i samhället både lokalt, regionalt och internationellt?
Studier på SA
Mentorskap
Studieteknik
Elevinflytande och SP-råd
Länk till åk 2 och åk 3
KontaktpersonProgramutvecklare SAMaria VogelTelefon: 0708-64 50 52E-post: maria.vogel@avesta.se
Programutvecklare SA/mediaIngemar Gustafsson
Telefon: 0708-645091
Epost: ingemar.gustafsson@avesta.se
Frånvaroanmälan (Dexter)E-postPersonec
Länk till externinloggningssida