Kreativt lärande

I Corneliussalen står färdiga lärande miljöer, som byggts i Verket för att vara ett nav i den pedagogiska utvecklingen i kommunen, där man vill dra nytta av Verkets inspirerande miljö för att utveckla elevernas lärande. Syftet är att sätta deras kreativa förmåga i förgrunden och att väcka lusten att lära.

Barn som lär sig saker i Verket.

Verkets grundpelare består av historia, konst och naturvetenskap/teknik. I utvecklingen av nytt lärande ska dessa kopplas till ny IT-teknik och nytänkande elevaktiv pedagogik. Pedagoger och elever ska utifrån besök i Verket kunna inspirera den egna skolan till utveckling.

"Det femte rummet"; den stora salen utanför skolans väggar. Att ta med eleverna ut för att undersöka den konstruerade världen är en undervisningsform som kräver andra fokus. Om man ska kunna förstå, och inte minst värdera, sin tekniska omvärld krävs det att eleverna får möjlighet att undersöka denna. Citat Claes Klasander, CETIS

Arbetet i Corneliussalen och i Verket ska bygga på inlevelse, kommunikation, undersökning, experiment, reflektion och redovisning.
Alla barn och ungdomar i skolan måste få uppleva att deras erfarenheter, tankar och åsikter har ett värde, som kan göras synliga för andra genom deras egna berättelser. Eleverna ges därigenom möjlighet att förverkliga egna strategier, och får träning i att utveckla eget företagande - entreprenörskap. Detta kan vara ett sätt att prova på alternativa inlärningsmetoder.

Miljön i Corneliussalen är uppbyggt kring olika "rum", där arbetet av ett uppdrag sker stegvis. Dessa rum kallas:

Scenen

Caféet
Mediateket
Studion

 

Modern teknik och kunskap ska finnas tillgänglig och elever/pedagoger får lära sig hantera dessa och upptäcka dess möjligheter.
Med digital teknik kan man förstärka sin dokumentation av ett uppdrag, samtidigt som inlärningen förstärks. Syftet är att finna arbetssättet meningsfullt, lustfullt och omväxlande.
 

Arbetsgång

Arbetet ska vara samstämmigt med det arbetssätt som sker i NTA i skolorna, men ska i Verket kunna utvecklas i storskalighet och ges nya dimensioner. Inlärning sker på olika sätt och därför ska eleverna få möjlighet att välja de "verktyg" som de känner passar bäst för att lösa uppdragen. Det är viktigt att arbetet kopplas till våra sinnen och att eleverna uppmuntras att både se, höra, känna och göra.

Mål

Vad är syftet?
Vad går uppdraget ut på?
Förberedelser
"Materielbord"

Motivation

Återblick
Förkunskaper
Vad vet eleverna? Vad vill de veta?

Uppdrag

Vad ska vi göra? Hur?
Förutsägelse
Att handskas med utrustningen
Genomförande - Säkerhet

Dokumentation" Arbetsstation"

Återkoppla
Sammanställa och åskådliggöra
Sammanfattning

Presentation

Redovisning

Diskussioner
Vidgade vyer 

Utvärdering och uppföljning

 

Nuläge

IKT-pedagogen arbetar med sin verksamhet i Lärande miljön som t ex med utbildningar inom IKT/Media området. 

NTA har sin verksamhet med inriktning på optik i storskaliga experimentstationer.

 

Kontaktpersoner:

Torbjörn Åkerlund, torbjorn.akerlund@avesta.se

Telefon: 0226-64 50 59

 

Solweig Palm, solweig.palm@avesta.se
Telefon: 0708-119520


 

Granskad den 26 maj 2009

Kontakt

Verket
Kanalvägen 1
774 30 Avesta
Telefon: 0226-645162
Mobiltelefon: 070-5785107
E-post: verket@avesta.se

Ansvarig nämnd/styrelse