Din faktura för kommunalt vatten och avlopp kommer fyra gånger per år. Den baseras på den förbrukning du haft tidigare år, sedan justeras beloppet vid avläsning av vattenmätaren.
Fakturautskick sker kvartalsvis, fyra gånger per år - med betaldatum den 30 mars, 30 juni, 30 september och 30 december. Fakturan skickas ut 30 dagar innan den ska vara betald. Om du inte fått fakturan, kontakta vår kundservice.Ströfakturering under året förekommer för t ex anslutningsavgifter och flyttfakturor. Även dessa har 30 dagars betalningstid.
Fakturan innehåller även avgifter för avfallshanteringen.
(betaldatum = senaste datum då betalningen måste vara oss tillhanda)
Du betalar din faktura med det inbetalningskort som medföljer.
Du kan också betala med Autogiro. Då drar vi automatiskt pengar från ditt konto fyra gånger per år. Om du vill ha Autogiro ska du fylla i en blankett som du sedan skickar till oss.
Blankett för Autogiro
Du kan inte välja att få din VA-faktura som e-faktura istället för pappersfaktura. Vi arbetar med att införa e-faktura men tyvärr kan du ännu inte få en e-faktura.
En gång per år skickar vi ut ett avläsningskort till dig som kund, där vi ber dig göra en avläsning av vattenmätaren. Det ger oss en exakt uppgift på hur stor din vattenförbrukning varit under året. Nästa räkning justeras efter den avlästa förbrukningen. Det kan innebära antingen en högre eller lägre avgift.
När vi fakturerar dig utgår vi från tidigare års förbrukning eller efter de uppgifter du lämnar till oss.
Om antalet personer i din familj ändras kommer vattenförbrukningen antingen att öka eller minska. För att slippa bli överraskad av kostnaden vid årsavläsningen är det en bra idé att du under året läser av din vattenmätare. Om den verkliga förbrukningen avviker från den beräknade kan du kontakta vår kundservice så justerar vi den beräknade förbrukningen direkt.
När du rapporterat in avläsningen av vattenmätaren ser vi om du betalat för mycket under året. I så fall regleras nästa faktura med det överskjutande beloppet. Om det är fråga om större belopp sker återbetalning via utbetalningskort. Om du vill ha det på något annat sätt kan du kontakta oss via telefon eller epost. Har du Autogiro betalas beloppet till ditt konto.
Om du säljer din fastighet meddelar du oss den nye ägarens namn, personnummer, faktureringsadress (om den inte är samma som fastighetsadressen) samt datum då den nya ägaren tillträder.Sista dagen du nyttjar (äger) fastigheten läser du av mätarställningen och kontaktar oss. Vi gör då en slutfaktura som skickas till dig. Det är därför viktigt att du uppger din nya adress.
Anneli OlofssonTelefon: 0226-64 50 95Per-Ove JohanssonTelefon: 0226-64 51 30
E-post: va-avfall@avesta.se
Besöksadress: Prästgatan 50
Postadress:
Avesta VA och Avfall ABBox 157774 24
Satsningen på Outdoor
Satsningen på Koppardalen
Satsningen på Sport