Avesta kommunen samarbetar med näringslivet i många frågor. Ofta sker samarbetena i projekt, med tydliga mål för projekten. Kommunen samarbetar också kontinuerligt med näringslivet i Arena Avesta.
Arena Avesta är en grupp som består av företrädare för Avesta kommun och för näringslivet i Avesta kommun. Arena Avesta träffas minst en gång i månaden. I Arena Avesta diskuteras alltid näringslivets frågor först. Du som är företagare i kommunen har möjlighet att ta kontakt med företrädarna för näringslivet för att de ska föra fram eventuella synpunkter eller idéer du har.
Carina Ferm Lindberg, ordförande i Svensk handel Avesta.Susanne Holmberg, ordförande i Företagarna Mats Sundstedt, företagare från HorndalUlrika Leidefeldt, chef för Handelsbanken i AvestaThomas Lantz, chef för Swedbank i AvestaMarie Jörgensen, chef för Nordea i AvestaLars Isacsson, kommunalråd, Avesta kommunJohan Thomasson, oppositionsråd, Avesta kommunAnders Friberg, kommundirektör, Avesta kommunLars Enoksson, näringslivssekreterare, Avesta kommun
Ordförande i Arena Avesta är Lars Isacsson.
Några av dem ser du på bilden ovan.
Avesta Industrigrupp är en samverkanskonstellation mellan verkstadsföretag och Tillväxt Avesta. Gruppen arbetar tillsammans i olika utvecklingsfrågor och består av tolv små- och medelstora företag som med stöd från Tillväxt Avesta samverkat på olika sätt i flera år. Just nu driver gruppen ett projekt där man med stöd från bland andra EU arbetar med kompetensutveckling av de anställda.
Målsättningen är att över 500 utbildningar ska genomföras hos Industrigruppens medlemsföretag. Genom detta ska de anställda, företagen och gruppen kunna vara en konkurrenskraftig aktör när det gäller jobb inom främst stålbranschen.
Lars EnokssonNäringslivssekreterareTelefon: 0226-64 50 08E-post: lars.enoksson@avesta.se
Besöksadress: StadshusetCorneliusgatan 16
Postadress: Avesta kommun774 81 Avesta
Företagarna Avesta
Svensk handel Avesta
Söker du ett företag i Avesta? I kommunens näringslivsregister kan du hitta det.
Satsningen på Outdoor
Satsningen på Koppardalen
Satsningen på Sport