Nyheter
30 maj 2011

Lämna anbud på livsmedel

Nu är det dags för dig som är livsmedelsproducent/leverantör att lämna ditt anbud till kommunen.

Avesta, Hedemora, Fagersta, Hallstahammar, Norberg, Surahammar och Skinnskattebergs kommuner genomför en upphandling av livsmedel.

Upphandlingen är indelad i olika varugrupper, till exempel: Kött och chark, fisk, ägg och grönsaker. Det innebär att du som livsmedelsleverantör kan välja att lämna in anbud på en eller flera delar.

I förfrågningsunderlaget hittar du all information du behöver för att kunna lägga ditt anbud. Hittar du ändå inte svar på dina frågor i förfrågningsunderlaget, så är du välkommen att kontakta upphandlingsenheten.

Sista dag för att lämna in ditt anbud är den 15 augusti 2011. Avtalet beräknas starta tidigast den 1 november 2011 och avtalstiden kommer maximalt att kunna vara fyra år.

Förfrågningsunderlaget finns att hämta här.

Författare
Marie Palm/Lars Klaar
Granskad den 01 juni 2011

Ansvarig nämnd/styrelse