• Skriv ut
  • Kontakt
  • Kontaktinformation

    Avesta Servicecenter

    Telefon: 0226-64 50 00
    Telefontider: Måndag–fredag kl 08.00–16.30.
    Lunchstängt kl 12.00–13.00.

    Besöksadress: Kungsgatan 32, Avesta
    Besökstider:
    Måndag kl 09.00–16.30
    Tisdag kl 11.00–16.30
    Onsdag–torsdag kl 09.00–16.30
    Fredag kl 09.00–15.00

    Ställ en fråga

    Tack för ditt meddelande.

Dela sidan på sociala medier

Kommunstyrelsen

Kommunstyrelsen förbereder besluten åt kommunfullmäktige

Kommunstyrelsen utses av kommunfullmäktige. Kommunstyrelsen förbereder och genomför de ärenden som kommunfullmäktige ska besluta.

Kommunstyrelsen består av 15 ledamöter och 15 ersättare. Varje parti beslutar om vilka personer som de anser ska föra deras talan. Kommunfullmäktige tar det formella beslutet.

Ordförande i kommunstyrelsen är Lars Isacsson, (S). Susanne Berger (S) är förste vice ordförande och Johan Thomasson (M) är andre vice ordförande.

Kommunens kommunalråd

Det är kommunalråden som arbetar med kommunpolitik på heltid eller deltid. De är också ledamöter i kommunstyrelsen. Avesta kommuns kommunalråd för den politiska majoriteten är Lars Isacsson (S) och Johan Thomasson (M) är kommunalråd för oppositionen.

Kommunstyrelsens ledamöter

Namn Parti Uppdrag Kontaktuppgift
Isacsson, Lars  S  Ordförande lars.isacsson@avesta.se
Berger Susanne  S  1:e vice ordförande susanne.berger@avesta.se
Westberg, Mikael  S  Ledamot mikael.westberg@avesta.se
Sundin, Patrik  S  Ledamot patrik.sundin@avesta.se
Borger, Laila  S  Ledamot laila.borger@avesta.se
Krenzi, Blerta  S  Ledamot blerta.krenzi@avesta.se
Andersson, Maria  S  Ledamot maria.andersson@avesta.se
Aronsson, Pia  V  Ledamot piaaron@telia.com
Öhrn, Henrik  MP  Ledamot henrik.ohrn@mp.se
Thomasson, Johan  M  2:e vice ordförande johan.thomasson@avesta.se
Berglund, Gunilla  C  Ledamot gunilla.berglund@centerpartiet.se
Karlsson, Anneli  KL  Ledamot anneli67karlsson@gmail.com
Linnberg, Lis  L  Ledamot  
Larsson, Curt-Åke Cocce  KD  Ledamot  
Hopponen, Martti  SD  Ledamot  
Senast granskad 26 april 2017.