• Skriv ut
  • Kontakt
  • Kontaktinformation

    Avesta Servicecenter

    Telefon: 0226-64 50 00
    Telefontider: Måndag–fredag kl 08.00–16.30.
    Lunchstängt kl 12.00–13.00.

    Besöksadress: Kungsgatan 32, Avesta
    Besökstider:
    Måndag kl 09.00–16.30
    Tisdag kl 11.00–16.30
    Onsdag–torsdag kl 09.00–16.30
    Fredag kl 09.00–15.00

    Ställ en fråga

    Tack för ditt meddelande.

Dela sidan på sociala medier

Kommunens krisberedskap

Kommunen har ansvar för att vara beredd på att det inträffar så kallade extraordinära händelser eller samhällsstörningar. Därför har kommunen tagit fram beredskapsplaner som ska fungera som ledning och stöd när en särskilt händelse inträffar.

En särskild händelse kan till exempel vara ett stort och/eller långvarigt elavbrott, en stor olycka eller hårt väder som orsakar skador.

Kommunens krisberedskap

När en samhällsstörning eller extraordinär händelse inträffar finns det en krishanteringsorganisation för att hantera det inträffade.

Krishanteringsorganisationen består av två grupper: en grupp med ledande tjänstemän, och en informationsgrupp.

Vid behov kan en så kallad Krisledningsnämnd, som leds av Kommunstyrelsens ordförande träda i in. Krisledningsnämnden träder i kraft för att kunna informeras om det inträffade och/eller ta snabba beslut om ekonomi, bemaning, organisation och servicenivåer i kommunen. Krisledningsnämnden kan också ta beslut över annan nämnd i akuta lägen.

Krishanteringsorganisationen kan ge förslag till beslut till Krisledningsnämnden. Gruppen leds av Kommundirektören.

Informationsgruppen ska hjälpa Krisledningsnämnden att nå ut med information till medborgare och medier. Informationsgruppen leds av informatören. 

Krisledningsnämnden består av:

Krisledningsnämnden

Krisledningsnämnden består av.

Lars Isacsson (S) ordf Älvbrovägen 76 77435 AVESTA Tel: 0226-64 50 05 E-post: lars.isacsson@avesta.se

Susanne Berger (S) vice ordf Nybyn 1, 775 95 Folkärna Tel: 0226-64 53 86 E-post: susanne.berger@avesta.se

Laila Borger (S) Axel Johnsons väg 89 BV 77434 Avesta Tel: 68067, 070-2103704 E-post: laila.borger@avesta.s

Johan Thomasson (M) Hyttbäcken 4 775 97 Fors Tel: 0226-645018 e-post: johan.thomasson@avesta.se

Gunilla Berglund (C) ledamot Brovallen 63 77596  Krylbo Tel: 0226-66044, 0735-928197 E-post: gunilla.berglund@centerpartiet.se

Ersättare

Patrik Sundin (S) Tel: 0226-64 59 68 E-post: patrik.sundin@avesta.se

Mikael Westberg (S) Poppelvägen 4 A 1tr 77441 Avesta Tel: 0226-645657 E-post: mikael.westberg@avesta.se

Blerta Krenzi (S)  Kolgillaregatan 6 B, 774 34 Avesta Mobil 070-857 87 73 E-post: blerta.krenzi@avesta.se 

Maarit Hessling (M) Prästgårdsvägen 3 774 68 Horndal Tel 070-5105451 E-post: maarit.hessling@avesta.se

Anneli Karlsson (KL) Hagbovägen 28 77498  FORS Tel: 0226-30551, 070-617 27 70 E-post: anneli67karlsson@gmail.com

Senast granskad 23 februari 2017.