Initiativet till Valborgshäng kom från Ungdomsrådet i Avesta. Fylleri och oroligheter på valborg ledde till att det drogfria diskot Valborgshäng i Avestaparken arrangerades. Idén kläcktes i samband med diskussioner om vilka aktiviteter som skulle anordnas i Avestaparken. En arbetsgrupp bildades och målet med aktiviteten var att skapa ett alkoholfritt arrangemang för högstadie- och gymnasieungdomar på valborg. Det första Valborgshänget anordnades under valborgsmässoafton 2017. Inträdet var gratis, men för att delta krävdes nykterhet så ungdomarna fick blåsa i en alkomätare. Förutom dans anordnades aktiviteter och tävlingar. 300 ungdomar deltog och alla blåste grönt (nyktert). Det blev ett mycket lyckat arrangemang som man vill upprepa.
– Valborgshäng fyller en jätteviktig funktion för att förebygga alkoholanvändande hos unga i Avesta. Att arrangemanget nu blir ett IQ-projekt är jätteroligt för alla involverade och vi hoppas att det kan inspirera andra, säger Sara Norqvist, utredare Avesta kommun.
Om IQ och IQ-projekt
IQ är en idéburen aktör och ett fristående dotterbolag till Systembolaget, som arbetar för ett smartare förhållningsätt till alkohol. Ett IQ-projekt är ett bra exempel på en aktivitet som förebygger eller begränsar alkoholens skadeverkningar. Syftet med IQ-projekten är att sprida dem vidare som goda exempel så att fler kan göra mer. Valborgshäng blir nu IQ-projekt nummer 1289.
– Det här är ett exempel på hur man kan skjuta upp alkoholdebuten, minska fylla och oroligheter och framför allt erbjuda ungdomar en rolig aktivitet. Ett fantastiskt exempel på hur en aktivitet kan göra skillnad. Ett positivt initiativ som jag hoppas att fler tar efter, säger Sara Dinwiddie, ansvarig för IQs nätverk.
Läs mer om IQ-projekt nummer 1289 här.