Gå direkt till huvudinnehållet

Farliga verksamheter i Avesta

  • Skriv ut
  • Kontakt
  • Kontaktinformation

    Avesta servicecenter

    Se Kontakta kommunen för avvikande öppettider.

    Telefon: 0226-64 50 00
    Telefontider: Måndag–tisdag, torsdag–fredag klockan 08.00–16.30, onsdag klockan 09.00–16.30.
    Utanför telefontiderna ringer du samma nummer och får via telefonsvar veta vilka journummer som gäller. 

    E-post: servicecenter@avesta.se 

    Besök: Kungsgatan 18, Avesta. Måndag–fredag klockan 10.0016.00.

Dela sidan på sociala medier

Farliga verksamheter i Avesta

I Avesta kommun finns det två företag som faller under Sevesodirektivet, Outokumpu AB och Linde Gas AB.

För att förebygga allvarliga kemikalieolyckor och begränsa följderna för människor och miljö har det så kallade Sevesodirektivet antagits på europeisk nivå. Arbetet påbörjades efter en allvarlig och uppmärksammad olycka den 10 juli 1976 i staden Seveso i norra Italien.

Sedan juni 2015 gäller nya Seveso III-direktivet. Direktivet säger bland annat att alla kommuner som har verksamma Seveso-företag inom sitt område (som omfattas av lagens högre krav) ska ha information om detta på sin webbplats, till nytta för sina medborgare.

Via Södra Dalarnas Räddningstjänstförbund hittar du information om vad du bör göra inför och under ett utsläpp av farliga kemikalier från Outokumpu AB eller Linde Gas AB. Följ länken nedan.

Senast granskad 07 mars 2024.