• Skriv ut
  • Kontakt
  • L L Lättläst
  • Kontaktinformation

    Avesta Servicecenter

    Telefon: 0226-64 50 00
    Telefontider: Måndag–fredag klockan 08.00–16.30
    E-post: servicecenter@avesta.se 
    Besök: Mån, Ons, Tor klockan 10.00-16.30, Tis klockan 11.00-16.30, Fre klockan 10.00-15.00. 
    Obs! Max 10 besökare i lokalen, i max 15 minuter. 

    Ställ en fråga

    För att undvika spam måste du fylla i kryssrutan ovan för att visa att du är en människa.

    Tack för ditt meddelande.

Dela sidan på sociala medier

Företagsvägledarna

Företagsvägledarna jobbar för en snabbare handläggning, ett bättre bemötande och en balans mellan myndighetsutövande och rådgivning. 

Har du utvecklingsplaner som berör flera förvaltningar inom kommunen? Behöver du regionalt stöd? Letar du nya lokaler, mark att bygga på eller har tekniska frågor? Då kan du vända dig till Avesta kommuns Företagsvägledare. Gruppen består av representanter från kommunens många förvaltningar. Vi jobbar för att stödja dig som företagare och förenkla för dig att driva din verksamhet.

Välkommen att kontakta oss på foretagsvagledarna@avesta.se

Beskriv kort ditt ärende så återkommer vi med förslag på datum för ett möte.

Företagsvägledarna består av:

Vakant

Plan- och byggchef Miljö & Byggförvaltningen
Tel: 
E-post: 

Peter Granqvist

Planingenjör Miljö & Byggförvaltningen
Tel: 0226-64 51 69
E-post: peter.granqvist@avesta.se

Anna Norgren

Markingenjör Miljö & Byggförvaltningen
Tel: 0226-64 50 64
E-post: anna.norgren@avesta.se

Anders Åkerström

Näringslivschef
Tel: 0226-64 56 97
E-post: anders.akerstrom@avesta.se

Stina Lundkvist

Näringslivsutvecklare
Tel: 0226-64 56 91
E-post: stina.lundkvist@avesta.se

Ulf Egerfält

VD Avesta Industristad AB/Gamla Byn AB
Tel: 0226-64 57 15
E-post: ulf.egerfalt@avesta.se

Petter Isacson

Miljöchef, Miljö & Byggförvaltningen
Tel: 0226-64 53 94
E-post: petter.isacson@avesta.semiljo-bygg@avesta.se

Mikael Jansson

Chef, Teknisk Service
Tel : 0226-64 50 39
E-post: mikael.jansson@avesta.se

Veronica Bengts

Alkoholhandläggare
Tel: 0226-64 53 37
E-post: veronica.bengts@avesta.se

Stefan Lundqvist

Insatsledare Södra Dalarnas Räddningstjänstförbund
Tel: 0226-64 58 96
E-post: stefan.lundqvist@avesta.se
Hemsida: www.sdrf.nu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Senast granskad 22 januari 2021.