• Skriv ut
  • Kontakt
  • L L Lättläst
  • Kontaktinformation

    Avesta Servicecenter

    Telefon: 0226-64 50 00
    Telefontider: Måndag–fredag kl. 08.00–16.30

    Besöksadress: Kungsgatan 32, Avesta

    Öppettider:
    Måndag, Onsdag, Torsdag kl. 09:00 - 16:30
    Tisdag kl. 11:00 - 19:00
    Fredag kl. 09:00 - 15:00

    Ställ en fråga

    För att undvika spam måste du fylla i kryssrutan ovan för att visa att du är en människa.

    Tack för ditt meddelande.

Dela sidan på sociala medier

Företagsvägledarna

Företagsvägledarna jobbar för en snabbare handläggning, ett bättre bemötande och en balans mellan myndighetsutövande och rådgivning. 

Har du utvecklingsplaner som berör flera förvaltningar inom kommunen? Behöver du regionalt stöd? Letar du nya lokaler, mark att bygga på eller har tekniska frågor? Då kan du vända dig till Avesta kommuns Företagsvägledare. Gruppen består av representanter från kommunens många förvaltningar. Vi jobbar för att stödja dig som företagare och förenkla för dig att driva din verksamhet.

Välkommen att kontakta oss på foretagsvagledarna@avesta.se

Beskriv kort ditt ärende så återkommer vi med förslag på datum för ett möte.

Företagsvägledarna består av:

Carina Folkegård

Alkoholhandläggare
Tel: 0226-64 53 37
E-post: carina.folkegard@avesta.se

Peter Granqvist

Planingenjör, Tf planchef
Tel: 0226-64 51 69
E-post: peter.granqvist@avesta.se

Ulf Lademyr

Tf förvaltningschef Miljö & Byggnadsförvaltningen
Tel: 0226-64 50 71
E-post: ulf.lademyr@avesta.se

Aino Leijon

Bygglovhandläggare, Tf byggchef
Tel: 0226-64 55 72
E-post: aino.leijon@avesta.se

Stina Lundkvist

Näringslivsutvecklare
Tel: 0226-64 56 91
E-post: stina.lundkvist@avesta.se

Jan Näslund

VD Avesta Industristad AB/Gamla Byn AB
Tel: 0226-64 57 15
E-post: jan.naslund@avesta.se

Claes Pile

Miljöchef, Miljö & Byggnadsförvaltningen
Tel: 0226-64 53 94
E-post: claes.pile@avesta.se

Martin Ranerfors

Projektingenjör, tekniska
Tel: 0226-64 51 12
E-post: martin.ranerfors@avesta.se

 

 

 

 

 

 

 

 

Senast granskad 15 augusti 2018.