• Skriv ut
  • Kontakt
  • Kontaktinformation

    Avesta Servicecenter

    Telefon: 0226-64 50 00
    Telefontider: Måndag–fredag kl. 08.00–16.30

    Besöksadress: Kungsgatan 32, Avesta

    Öppettider:
    Måndag, Onsdag, Torsdag kl. 09:00 - 16:30
    Tisdag kl. 11:00 - 19:00
    Fredag kl. 09:00 - 15:00

    Ställ en fråga

    För att undvika spam måste du fylla i kryssrutan ovan för att visa att du är en människa.

    Tack för ditt meddelande.

Dela sidan på sociala medier

Omsorgsstyrelsen

Omsorgsstyrelsen ansvarar för den vård och omsorg som ges  till  äldre och till personer med funktionsnedsättning. Styrelsen ansvarar även för individ- och familjeomsorg som handlar om bland annat stöd till barn och unga, missbruk och beroende, försörjningsstöd och socialpsykiatri.

Omsorgsförvaltningen genomför sedan de beslut som styrelsen tagit.

 

Styrelsen består av 15 ledamöter samt ersättare.

Omsorgsstyrelsens ledamöter

Namn Parti Uppdrag E-post Telefon 
Berger, Susanne  S  Ordförande  susanne.berger@avesta.se  0226 64 53 86
Andersson, Kirsti  S 2:e vice ordförande kirsti.andersson@avesta.se 070 229 11 18
Westman, Anders  S 3:e vice ordförande  anders.a.vestman@avesta.se 070 590 99 14
Seger, Maria S Ledamot maria.seger@avesta.se --
Andersson, Tom Ledamot  tom.andersson@avesta.se 070 853 21 60
Danielsen, Hans Ledamot  hans.danielsen@avesta.se 070 565 33 47
Lövgren Marianne  S Ledamot  -- --
Aronsson, Pia  V 1:e vice ordförande pia.aronsson@avesta.se 072 525 90 02
Sjungargård, Heidi  MP Ledamot  heidi.sjungargard@avesta.se 070 441 72 17
Hessling, Maarit  M Ledamot  maarit.hessling@avesta.se 070 510 54 51
Westermark, Birgitta  M Ledamot  birgitta.westermark@avesta.se 070 584 04 03 
Rickmo, Rolf  M Ledamot  rolf.rickmo@telia.com
070-
677 19 55
Harrysson, Jerry  C Ledamot  -- 073 824 11 52
Axelsson, Ann  KL Ledamot axeann@hotmail.com 073
955 07 59
Ahlström, Per-Ola  SD Ledamot per.ola.ahlstrom@gmail.com  
Senast granskad 08 maj 2018.