• Skriv ut
  • Kontakt
  • Kontaktinformation

    Avesta Servicecenter

    Telefon: 0226-64 50 00
    Telefontider: Måndag–fredag kl. 08.00–16.30

    Besöksadress: Kungsgatan 32, Avesta

    Öppettider:
    Måndag, Onsdag, Torsdag kl. 09:00 - 16:30
    Tisdag kl. 11:00 - 19:00
    Fredag kl. 09:00 - 15:00

    OBS! 22-23 januari har vi begränsade öppettider för besök p.g.a. planeringsdagar. Besöksdisken håller öppet kl. 12:30-16:30 under dessa två dagar. Tisdag 29 januari är det stängt hela dagen p.g.a. utbildning.

    Ställ en fråga

    För att undvika spam måste du fylla i kryssrutan ovan för att visa att du är en människa.

    Tack för ditt meddelande.

Dela sidan på sociala medier

Omsorgsstyrelsen

Omsorgsstyrelsen ansvarar för den vård och omsorg som ges  till  äldre och till personer med funktionsnedsättning. Styrelsen ansvarar även för individ- och familjeomsorg som handlar om bland annat stöd till barn och unga, missbruk och beroende, försörjningsstöd och socialpsykiatri.

Omsorgsförvaltningen genomför sedan de beslut som styrelsen tagit.

 

Styrelsen består av 15 ledamöter samt ersättare.

Omsorgsstyrelsens ledamöter

Namn Parti Uppdrag E-post Telefon 
Berger, Susanne  S  Ordförande susanne.berger@avesta.se 0226 64 53 86
Andersson, Tom  S 2:e vice ordförande tom.andersson@avesta.se 070 853 21 60
Persson, Kirsti  S 3:e vice ordförande kirsti.andersson@avesta.se 070 229 11 18
Wells, Jonas  S Ledamot jonas.wells@avesta.se  
Blixt, Eva  S Ledamot eva.blixt@avesta.se  
Danielsen, Hans  S  Ledamot hans.danielsen@avesta.se 070 565 33 47
Brogedahl, Daniel  S Ledamot daniel.brogedahl@avesta.se  
Aronsson, Pia  V 1:e vice ordförande pia.aronsson@avesta.se 072 525 90 02
Hessling, Maarit  M Ledamot maarit.hessling@avesta.se 070 510 54 51
Rickmo, Rolf  M Ledamot rolf.rickmo@avesta.se
070-
677 19 55
Kaloinen, Christina  M Ledamot christina.kaloinen@avesta.se  
Carlsson, Lars-Åke  C Ledamot lars-ake.carlsson@avesta.se  
Persson, Sara  C Ledamot sara.persson@avesta.se  
Smått, Marianne  SD Ledamot    
Lindgren, Margareta  SD Ledamot margareta.lindgren@avesta.se  
Senast granskad 08 januari 2019.