Marcus Arkestål är avdelningschef och etableringsansvarig för Vattenfall Services i Avesta. Han är förväntansfull inför flytten.
- Det är ju faktiskt ingen lång flytt rent avståndsmässigt men det känns bra att vi får lite bättre anpassade lokaler för att kunna möta våra kunders behov. Jag ser fram emot flytten, avslutar Marcus.
Linda Nilsson som är VD för Avesta Industristaden AB ser ine bara en fördel med att Vattenfall Service hyr in sig i deras lokaler.
- Vattenfall services är en viktig aktör i Avesta och för näringslivet i hela regionen och vi är därför väldigt glada över att vi kan erbjuda en lokal som möter deras önskemål och behov, avslutar Linda.
Vattenfall Services är ledande inom byggande, underhåll och utveckling av energilösningar för näringsliv och offentlig verksamhet. I Avesta finns 29 medarbetare som byggt starka relationer med industrier och elnätsägare i Dalarna Gästrikland och Västmanland.
Företaget har en bred kundbas med nät- och energibolag, industrier, kommuner, landsting och entreprenadföretag. Med totalt över 2 300 medarbetare på över 100 orter i Sverige fokuserar Vattenfall Services på att skapa säkra arbetsplatser och hållbara energilösningar som möter sina kunders behov.