Gå direkt till huvudinnehållet

Nu införs vår nya lärplattform Infomentor

  • Skriv ut
  • Kontakt
  • Kontaktinformation

    Avesta servicecenter

    Se Kontakta kommunen för avvikande öppettider.

    Telefon: 0226-64 50 00
    Telefontider: Måndag–tisdag, torsdag–fredag klockan 08.00–16.30, onsdag klockan 09.00–16.30.
    Utanför telefontiderna ringer du samma nummer och får via telefonsvar veta vilka journummer som gäller. 

    E-post: servicecenter@avesta.se 

    Besök: Kungsgatan 18, Avesta. Måndag–fredag klockan 10.0016.00.

Dela sidan på sociala medier

Nu införs vår nya lärplattform Infomentor

Publicerad: 2022-08-09, kl 09.17

! Detta innehåll är äldre än 60 dagar.

Under hösten inför Avesta kommun lärplattformen Infomentor. I verktyget kommer förskola och skola att kommunicera, dokumentera, administrera och genomföra undervisning. Det kommer att vara den huvudsakliga informationskanalen mellan elev, vårdnadshavare och skola. Infomentor fungerar väl på både dator och mobil.

Bild på dator och mobiltelefon

Pingpong finns kvar under höstterminen för att avslutas och ersättas med Infomentor vid årsskiftet.

Vad blir fördelarna för mig?

På ett enkelt sätt kan du bland flera funktioner anmäla barnets/elevens frånvaro, boka tid för utvecklingssamtal, ställa frågor till en pedagog/mentor/lärare eller se elevens schema och klasslista. Oavsett om du har ett eller flera barn behöver du endast en inloggning för samtliga barn i familjen.

Följ dina barns skolresultat i Infomentor, se hemuppgifter och pågående skolprojekt och ta del av skolresultat och lärarens bedömningar av elevens arbete.

När införs Infomentor?

I nuläget pågår själva införandet med data, upplägg för utbildning av personal och inlogg och information till vårdnadshavare.

Inlogg kommer att ske med Bank-ID precis som tidigare i nuvarande lärplattform och mer information med inloggningsuppgifter kommer att förmedlas till er vårdnadshavare framöver när ni får tillgång till systemet.

Införandet sker under hösten 2022. Olika funktioner kommer successivt att börja användas men det första som kommer att startas upp är kommunikation mellan hem och skola och frånvaroanmälan.

Informationsmängden och rutinerna i systemet kommer att byggas upp efter hand. Våren 2023 kommer alla delar i Infomentor att användas fullt ut.

Vi hoppas att det kommer att gå smidigt, och att vi alla har förståelse för eventuella svårigheter som kan framkomma i uppstarten.