Gå direkt till huvudinnehållet

Filmpremiär - Det är Avesta

  • Skriv ut
  • Kontakt
  • Kontaktinformation

    Avesta servicecenter

    Se Kontakta kommunen för avvikande öppettider.

    Telefon: 0226-64 50 00
    Telefontider: Måndag–tisdag, torsdag–fredag klockan 08.00–16.30, onsdag klockan 09.00–16.30.
    Utanför telefontiderna ringer du samma nummer och får via telefonsvar veta vilka journummer som gäller. 

    E-post: servicecenter@avesta.se 

    Besök: Kungsgatan 18, Avesta. Måndag–fredag klockan 10.0016.00.

Dela sidan på sociala medier

Filmpremiär - Det är Avesta

Publicerad: 2025-12-13, kl 14.10

! Detta innehåll är äldre än 60 dagar.

Idag lanseras en film om Avesta. Avesta kommun kommer framöver att lansera ett antal filmer som visar upp kommunens olika sidor – som plats att bo, arbeta, besöka och driva företag på. Filmerna har tagits fram i samarbete med människor från olika delar av samhället och kan användas av alla för att presentera Avesta som plats.

Smygtitt på filmen.

Avesta kommun har sett ett behov av att visa upp Avesta – från naturen och historian till människorna som verkar här och tillsammans skapar ett starkt näringsliv och ett levande föreningsliv. Avesta kommun samlade representanter från både små och stora företag, föreningar och även några ungdomar. De fick tycka till om Avesta som plats. Underlaget användes för att ta fram en serie filmer som kan användas av vem som helst för att presentera Avesta. Till exempel en förening som får besökare utifrån eller ett företag som anställer eller som svar på frågan ”var bor du?”. Den kommer även att användas när kommunen representerar på olika sätt.

Filmerna riktar sig till en bred målgrupp: potentiella inflyttare, företagare, besökare och Avestas egna invånare. Den längre huvudfilmen ger en övergripande bild av kommunen, medan kortare filmer lyfter olika teman – som företagande, livskvalitet och besöksmål.

Eftersom innehållet har tagits fram i samarbete med aktörer från hela Avesta, har det bidragit till att många olika röster och platser lyfts fram.

– Vi hoppas att filmerna ska användas av såväl medarbetare som föreningar och företagare som vill visa upp vår unika plats Avesta, säger Tobias Åsell, kommundirektör.

Filmen finns på Youtube och på Avesta.se.

Här hittar du filmen på avesta.se.

Här hittar du filmen på Youtube.