Under beredskapsveckan använder vi oss av MSB:s övningsscenario ”Sju dagar” och passar på att planera för hur inköp av mat, drivmedel och medicin ska kunna ske.
Klicka här för att ladda ner övningsfoldern ”Sju dagar” (pdf) för utskrift.
Öva!
1. Se till att kunna betala på flera olika sätt. Ha gärna konton och kort i olika banker samt tillgång till betaltjänster via mobiltelefon.
2. Gör det till en vana att använda kontanter då och då i vardagen.
3. Om du kan, är det bra att ha kontanter som räcker för en veckas inköp till ditt hushåll hemma.
Se i första hand till att du klarar dig en vecka utan att handla mat. På det sättet minskar du behovet av att kunna betala i samband med en kris. På MSB:S webbplats finns det bra information och tips relaterade till detta.
Klicka här för att läsa om betalningar och kontanter i kris på MSB:s webbplats.
Webbutbildning ”Sju dagar”
I MSB:s interaktiva övningsverktyg kan du utmana dig själv att klara sju dagar utan el – oförberedd. Scenariot i den första delen utvecklas allt eftersom timmarna och dagarna går och det gäller att välja det smartaste sättet att hantera de utmaningar man ställs inför, exempelvis vad gäller behov av mat och vatten.
Klicka här för att starta utmaningen ”Sju dagar”
Avesta kommun deltar!
Avesta kommun deltar i beredskapsveckan på flera olika sätt.
- Fokus kommer i år att ligga på intern utbildning för anställda i beredskap och krishantering. Det betyder att vi inte kommer ha samma höga ambition och öppna någon trygghetspunkt för allmänheten likt förra året.
- Avesta kommuns måltidsenhet, som lagar all mat till våra elever och äldre, planerar att som vanligt bjuda på näringssrik och god beredskapsmat under veckan. Varje kök kommer att få planera en egen "krismeny" som är anpassad till sitt kök och dom som ska äta maten.
- För allmänheten kommer det publiceras viktig och innehållsrik information om hemberedskap varje dag här på avesta.se och kommunens olika sociala medier.
Klicka här för att ta del av beredskapsveckans hela program.