Det är en positiv utveckling, särskilt med tanke på att Sverige befinner sig i ett ekonomiskt läge där lågkonjunkturen har gjort det svårare att ta sig in på arbetsmarknaden.
- Att minska behovet av ekonomiskt bistånd är ett långsiktigt mål. Genom satsningar på jobb, utbildning och fler vägar in på arbetsmarknaden skapar vi bättre förutsättningar för människor att försörja sig själva – det är vägen framåt för kommunen, säger Gunilla Berglund, ordförande i omsorgsstyrelsen.
Vi kan se att arbetet på arbetsmarknadsenheten och på försörjningsstödsenheten har haft en positiv effekt. Insatserna har gett fler människor bättre förutsättningar att hitta arbete och därmed minska sitt behov av ekonomiskt bistånd.
Trots de utmanande ekonomiska förhållandena har vi sett positiva resultat från de senaste årens satsningar på arbetsmarknadsenheten, vilket också speglar kommunens satsningar under de senaste 2,5 åren.
-Det känns bra att våra insatser börjar ge resultat. Trots svåra ekonomiska förhållanden har vi skapat bättre förutsättningar för många, och det är vi stolta över, säger Ann-Christine Magnusson, socialchef