Gå direkt till huvudinnehållet

Förorening i mark och byggnad

  • Skriv ut
  • Kontakt
  • Kontaktinformation

    Avesta servicecenter

    Se Kontakta kommunen för avvikande öppettider.

    Telefon: 0226-64 50 00
    Telefontider: Måndag–tisdag, torsdag–fredag klockan 08.00–16.30, onsdag klockan 09.00–16.30.
    Utanför telefontiderna ringer du samma nummer och får via telefonsvar veta vilka journummer som gäller. 

    E-post: servicecenter@avesta.se 

    Besök: Kungsgatan 18, Avesta. Måndag–fredag klockan 10.0016.00.

Dela sidan på sociala medier

Förorening i mark och byggnad

Ett förorenat område är mark, ytvatten, grundvatten, sediment eller byggnad som är påverkat av föroreningar där halterna överskrider det normala i området. Föroreningar kan riskera skada eller olägenhet på människors hälsa eller miljön. Förorenade områden kan vara orsakade av tidigare eller nuvarande verksamheter. Vanliga föroreningar är tungmetaller, PCB, dioxiner och oljeprodukter.

 

Anmäl ett misstänkt förorenat område

Om du upptäcker ett misstänkt förorenat område ska detta anmälas till miljöenheten. Avbryt arbetet tills miljöenheten har bedömt situationen och om föroreningen behöver undersökas vidare eller åtgärdas. Om det är en olycka där föroreningen riskerar att sprida sig i miljön eller skada människors hälsa ska du även kontakta Räddningstjänsten.

Anmäl åtgärder eller sanering i ett förorenat område

En sanering kan medföra risk att föroreningarna sprids eller exponeras ytterligare till omgivningen. Det är därför viktigt om du planerar att sanera eller genomföra andra typer av undersökningar i ett förorenat område att detta anmälas till miljöenheten. Anmälan ska göras senast sex veckor innan åtgärden påbörjas. Blanketter finns längre ned.

Förorenade områden i Avesta, Fagersta och Norbergs kommuner

I förvaltningens tre kommuner finns flertalet förorenade områden. Dessa kan man se på länsstyrelsens EBH-karta över förorenade områden i Sverige.

Att en fastighet är med i databasen behöver inte alltid betyda att den är förorenad - utan endast att en verksamhet har funnits på platsen som kan ha gett upphov till föroreningar. Provtagning av området behöver göras för att avgöra om det är förorenat.

Observera att kartan endast anger kända misstänkta förorenade områden, bara för att ett område inte är utmärkt på kartan behöver det inte betyda att det är rent. Förorenade områden som ännu inte upptäckts finns också.

Vill du ha mer information om ett misstänkt förorenat område kan du kontakta länsstyrelsen eller miljöenheten.

Ansvar

Ansvarig för efterbehandling av förorenade områden är den som bedriver en verksamhet eller utfört en åtgärd som bidragit till att området förorenats om verksamheten eller åtgärden är utförd efter 30 juni 1969. Kan inte någon verksamhetsutövare utföra eller bekosta efterbehandling av en förorenad fastighet är var och en efterbehandlingsansvarig som förvärvat fastigheten och vid förvärvet känt till föroreningarna eller då borde ha upptäckt dem (gäller fastigheter som förvärvats efter den 1 januari 1999). Ansvarsfrågan är ofta svår att utreda.

Hantering av förorenade massor

Enligt avfallsförordningen klassas överblivna schaktmassor som avfall. Om massorna innehåller föroreningar kan de klassas som farligt avfall. I första hand ska om möjligt massorna återanvändas inom fastigheten, i andra hand inom något annat projekt och i tredje hand transporteras av en godkänd transportör till en godkänd mottagningsanläggning. Att återanvända schaktmassor sparar naturresurser genom återvinning men också minskade transportsträckor.

Om massorna är så pass förorenade att de inte kan återanvändas är den vanligaste åtgärden att man gräver upp massorna och att dessa transporteras till en godkänd mottagningsanläggning av en godkänd transportör. Men man kan även sanera de förorenade massorna på platsen och på så sätt slippa att transportera bort massorna.

Avfall för anläggningsändamål

Om du vill återanvända massor där föroreningsinnehållet anses vara ringa risk måste du skicka in en anmälan till miljöenheten. För att bedöma massornas förorening krävs ofta provtagning, endast i enstaka fall där man med säkerhet vet att det inte funnits någon risk för påverkan av föroreningar kan massorna antas vara rena utan att provtagning krävs. Om risken är mer än ringa krävs tillstånd hos Länsstyrelsen. Endast om föroreningsrisken bedöms som mindre än ringa krävs ingen anmälan.

Stöd om hur du bedömer massornas föroreningsnivå kan fås i Naturvårdsverkets handbok om Återvinning av avfall i anläggningsarbeten 2010:1.

För att få återanvända avfall måste det även finnas ett tydligt syfte. Skulle andra massor annars ha transporterats till platsen och använts för konstruktionen? Det måste alltså finnas ett verkligt behov att ersatta andra massor som annars hade använts. Du får dessutom endast använda den mängd avfall som krävs för konstruktionens funktion.

Marklov, strandskydd och samråd

Det kan även krävas marklov om åtgärden är inom detaljplanelagt område eller dispens om åtgärden är inom strandskyddsområde. Kontakta byggenheten för vidare information och anmälan.

Om åtgärden väsentligt förändrar naturmiljön ska åtgärden anmälas för 12:6-samråd hos Länsstyrelsen enligt Miljöbalken 12 kap. 6 §.

Handlingsplan för förorenade områden

Västmanland-Dalarna miljö- och byggnadsnämnd har antagit en handlingsplan för förorenade områden. Den beskriver nämndens mål för förorenade områden och hur vi ämnar att jobba med dem framöver. Syftet är att tydliggöra vilka prioriteringar som ska göras för att uppnå målen i tid. Handlingsplanen går att ladda ner och läsa här.

Bålsjöverkets silvergruva

Nu har utredningen för Bålsjöverkets silvergruva färdigställts och presenterats för Västmanland och Dalarnas miljö- och byggförvaltning (V-Dala) och Norbergs kommun av Länsstyrelsen i Västmanland.

Resultatet visar på höga halter av föroreningar i området (se inringat område på kartbild), det är framför allt höga halter av bly och arsenik som har bekräftats.

Utifrån nytillkommen information avråder V-Dala och Norbergs kommun människor från att gå och vistas inom området. Det är framför allt risken att få i sig föroreningar via damm som kan innebära en risk. Berörda fastighetsägare har blivit informerade. I ett nästa steg kommer kommunen, som ny huvudman, att söka bidrag för att åtgärda området på lämpligt sätt. Berörda parter kommer att få mer information under arbetets gång. Vid frågor kopplat till utredningen hänvisar vi i det här läget till Länsstyrelsen i Västmanland.

”Det är bra att vi fått kännedom om detta så att vi kan göra insatser i området. Det vi kan göra i ett kortsiktigt perspektiv är att sätta upp fler skyltar i området så att det blir tydligt att det finns föroreningar i området. I det långsiktiga perspektivet kommer en utredning att göras som visar vilka insatser som är rätt med utgångspunkt i rapporten från Länsstyrelsen i Västmanland”, säger Kristiina Pousar, Norbergs kommun.

Både V-Dala och Norbergs kommun kommer kontinuerligt att uppdatera informationen på respektive webbplats.

Senast granskad 11 november 2025.